Start    Stowarzyszenie    Wystawy    Targi    Galeria    Szlaki bursztynowe    Jantaroterapia    Koty bursztynowe    WspółpracaSerce przyrody dla Rabki

I cykl wystaw pt. "Planeta JANTAR Inspiruje Artystów"


Bursztynowa Planeta JANTAR krąży po Polsce

Zorganizowana przez Stowarzyszenie wystawa pt. "Planeta JANTAR Inspiruje Artystów" rozpoczęła swoją wędrówkę w marcu 2010r. w GDAŃSKU na Międzynarodowych Targach Bursztynu - Amberif 2010. Wzięło w niej udział 12 artystów z całej Polski przedstawiając swoje prace wykonane w różnych technikach plastycznych.

Następnie ta sama wystawa przeniesiona została do nowoczesnej Galerii "Od czasu do czasu." w GDYNI-ORŁOWIE, aby mogła być dostępna szerokiej publiczności.

Potem przywędrowała do KRAKOWA. Tu, niedaleko Wawelu w pięknym kolebkowo sklepionym wnętrzu Galerii ArteFactory prezentowała się zupełnie inaczej. I nie była to już taka sama wystawa. Dochodzą nowe prace, zmieniają się niektórzy artyści. Mocnym akcentem kończącym wystawę był leczniczy "Koncert w Bursztynie" w wykonaniu Krystyny Kijani.

Następna była RABKA-ZDRÓJ. Na skraju Parku Zdrojowego w zabytkowym drewnianym budynku "Pod Aniołem", gdzie mieści się Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury wystawa nabrała innego charakteru.

Szczególnie bogaty był program wernisażu "Bursztynowe SERCE Przyrody dla Rabki ". Gościnnie wystąpił zespół muzyczny przebywających od 20 lat na emigracji w Holandii Irańczyków. Sonia Karimi (śpiew), Ali Safarian (bębenek i śpiew) oraz Saeed Kamjoo (kamantche) wykonali kilka nastrojowych, nostalgicznych pieśni z perskiego baroku i klasyki irańskiej. Następnie wyświetlona była prezentacja multimedialna przygotowana przez Barbarę Gronuś-Dutko o historii powstawania bursztynu, dziejach jego wydobycia, starożytnych szlakach bursztynowych, artystach tworzących z bursztynu, oraz o turystycznym Szlaku Bursztynowym XXI w. od TRÓJMIASTA przez WARSZAWĘ, KRAKÓW po RABKĘ.

Był też krótki wieczór poetycki. W bursztynowej scenografii Liliana Gronuś przeczytała jantarowe wiersze - własne i Krzysztofa Sadowskiego, który jest autorem motta całej wystawy:


I KIEDY ROZDAŁ WSZYSTKIE TAJEMNICE

ZOSTAŁO MU TO CO NIEPOJĘTE I ZDECYDOWAŁ

JEGO POCHODZENIE BĘDZIE NA ZAWSZE

W BURSZTYNIE ZAKLĘTEDo 5 września wystawę można było oglądać w PUSZCZYKOWIE pod Poznaniem w Muzeum - Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera. Następne były we wrześniu: w GDAŃSKU na Targach Ambermart 2010 i w Galerii "Debiut" przy Zespole Szkół Plastycznych w GDYNI-ORŁOWIE . Otwarciu wystawy w Orłowie towarzyszyła impreza "Niedziela z Planetą JANTAR" z bogatym programem artystycznym.

Pierwszy cykl zakończyła wystawa w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie w marcu 2011 roku. www.mckis.waw.pl Wernisaż uświetnił fortepianowy "Koncert w Bursztynie" Jolanty Mórawskiej w scenografii multimedialnej Barbary Gronuś-Dutko. Wyświetlona też została nowa wersja prezentacji multimedialnej: "EUROPEJSKIE SZLAKI BURSZTYNOWE - Bursztyn w przyrodzie i kulturze Europy"

Artyści biorący udział w wystawie w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie:

 • Paulina Binek – GDAŃSK – collage z bursztynem
 • Elżbieta Falińska-Banaś – RABKA-ZDRÓJ – collage z bursztynem i złoceniem
 • Barbara Gronuś-Dutko – GDYNIA – WARSZAWA – KRAKÓW – RABKA – bursztyn i fotografia
 • Seweryna Gugała-Stolarska – WARSZAWA – tkanina unikatowa
 • Bogusława Gussmann – GDYNIA – malarstwo
 • Aleksandra Iwachów – KRAKÓW – malarstwo
 • Barbara Jarych – GDYNIA – tkanina z bursztynem
 • Sonia Karimi – HOLANDIA – malarstwo
 • Eryk Popkiewicz – TORUŃ – fotografia
 • Małgorzata Rynarzewska – POZNAŃ – malarstwo
 • Dorota Skubisz – PRZEMYŚL – batik
 • Anna Stolarska-Przybysz (sygn. Carpenter) – WARSZAWA – malarstwo

Zdjęcia z wystaw i wernisarzy w albumie na facebooku