Teatr Bursztynu i Wyobraźni
Barbara Gronuś-Dutko
"Smętek kiwając głową pocieszał zewłok łątki małej, iż jeśli nie ona sama, to ten wiążący ją przedziwny kamień Bałtyku,
ta niby to martwa bryła jest istotą żyjącą i czułą posiada duszę"
Stefan Żeromski "Wiatr od Morza"
Barbara Gronuś-Dutko od lat zachwyca nas swoimi niezwykłymi pracami poświęconymi bursztynowi. Założycielka Stowarzyszenia "Bursztynowa Planeta JANTAR", zafascynowana bursztynem wciąż poszukuje oryginalnych form artystycznej kreacji dla cząstki świata zastygłego przed milionami lat w aromatycznej żywicy drzew. Tworzy przepełnione złotym światłem rzeźby, projektuje biżuterię. Jest autorką scenografii, licznych prezentacji multimedialnych, projektów wydawnictw. Zajmuje się także artystyczną fotografią, w której zaprasza nas do "teatru bursztynowej wyobraźni". Jej twórczą drogę znaczą liczne wystawy w galeriach i muzeach zarówno w kraju jak i za granicą.
Zacznijmy od serii fotografii ukazującej wnętrza bursztynu. Mikro- i makrokosmos "bursztynowego lasu", potężnych sosen, dębów i cyprysów z przed 40 milionów lat. Nadal pozostają w nim jego mieszkańcy, mrówki, muszki, pająki rozplatają lepkie sieci. Zbliżone fragmenty roślin ich forma i kształty, zastygłe wspomnienia z prehistorii. Wiecznie zamyślona mrówka, siedząca nad złotą rzeką, muszka o ażurowych skrzydełkach zatopiona w miodowym śnie. Dostrzegamy w nich nie tylko las, ale i np. dno "Morza Bursztynowego". Artystka za pomocą obiektywu fotograficznego wciąga nas w baśniowy świat, który hipnotyzuje, uwodzi i prowokuje wyobraźnię. W cyklu makrofotografii pt. "Światło Bursztynu" autorka pokazuje urodę oszlifowanych bursztynowych bryłek i obrazy, które tworzy światło przechodzące przez bursztyn.
Autorka uwrażliwia odbiorcę także na urok surowego bursztynu fotografując ułożone kaskadą zwietrzałe bryłki. Od ciemnych, brunatnych całkowicie matowych przez kolor ochry do złotawych, półprzeźroczystych. Odnosimy tutaj wrażenie obcowania z bursztynowymi górami.
Kolejną formą artystycznej wypowiedzi proponowaną przez Barbarę Gronuś-Dutko są kompozycje rzeźbiarskie z wykorzystaniem bursztynowych brył o niezliczonych wręcz formach i kształtach. Rzeźba Skrzydlaty smok, to finezyjna bryłka, opalizującego, miejscami prześwitującego bursztynu ułożona na kawałku czarnego dębu. Te dwa materiały o kontrastującej barwie i fakturze tworzą harmonijną całość. Czarny dąb podkreśla złotą barwę bursztynu, w którego formie autorka dostrzegła smoka z "Planety JANTAR".
Instalacja zatytułowana Teatr Bursztynu i Wyobraźni przypomina kamienne postaci, obeliski z Wyspy Wielkanocnej lub neolityczne menhiry. Oszlifowane bryłki bursztynu ustawione na pustynnym piasku przyjmują majestatyczny charakter. Do tego dzieła artystka wybrała bursztyny o niezwykle urozmaiconej formie i barwie, które w wędrującym jak słońce świetle, wraz z muzyką tworzą magiczny spektakl.
Artystka tworzy też kompozycje z bursztynu łączonego z innymi "darami natury" nazwane przez nią obrazami "Bursztynowo - świetlnymi". Są one eksponowane w specjalnych gablotkach ze światłem. Przykładem może być "Feniks"
Na osobną uwagę zasługują wyroby sztuki jubilerskiej. Artystka zwykle łączy bursztyn ze srebrem i skórą. Mamy do wyboru biżuteryjne formy, bransolet, brosz, naszyjników, pierścieni. Stosuje także bursztyn surowy o kremowych odcieniach i naturalnych kształtach. Niezwykle dopracowaną własna technikę oprawiania bursztynu w srebro, jaką posługuje się autorka widać m.in. w naszyjniku "Słowik". Następnym przykładem jest wisior "Wąż", gdzie srebro obejmuje miękkimi falami złocisty bursztyn. W broszy "Jesień" srebrne, wycięte jak w naturze ząbki, obejmują błyszczący bursztyn o strukturze jesiennego poszycia lasu.
Zapewne wyobraźnia artystki nadal będzie nam dostarczać estetycznych zachwytów, a potencjał bursztynu wykorzystywanego w artystycznej twórczości nigdy się nie wyczerpie.
Marta Kłak-Ambrożkiewicz
|